| 
 | 
pl
 | 

THE KNOT

Łączymy wyobraźnię z rzeczywistością!
Mobilna platforma artystycznej produkcji i prezentacji

 

Nomadyczny THE KNOT (z ang. węzeł) to mobilne, miejskie centrum sztuki, kultury, myśli, sportu, nauki i rekreacji. Od kwietnia do października 2010 roku THE KNOT będzie podróżował po Berlinie (maj 2010), Warszawie (czerwiec - lipiec) i Bukareszcie (październik). W każdym z tych miast rozłoży swoje obozowisko w parkach, na byłych lotniskach, wśród mieszkalnych bloków czy na brzegach rzek, żeby na jakiś czas zmienić kawałek miejskiej codzienności w miejsce spotkań, sporów, dyskusji, myślenia, tworzenia sztuki i zwykłego nic-nie-robienia. The KNOT wszczepia się w tkankę miasta, zajmuje przestrzenie publiczne, splata ze sobą miejsca, ludzi i wydarzenia.

Wehikuł

Chociaż THE KNOT nie jest budynkiem, to jednak tworzy konkretną, namacalną, a przy tym mobilną strukturę. Ośrodkiem KNOT-a jest wehikuł, z którego w każdej lokalizacji rozkładane są namioty, wysuwane polowe kuchnie i miejskie materace. THE KNOT za każdym razem dostosowuje się do zmiennego otoczenia.

Projekt został opracowany przez architektoniczną grupę raumlabor_berlin, słynącą z notorycznych eksperymentów z przestrzenią publiczną, z nomadycznymi formami, które ją wzbogacają i zmieniają.

THE KNOT jest miejscem tworzenia i prezentacji sztuki, ale również gotowania i jedzenia, dyskutowania o ważnych sprawach, miejscem zwykłych towarzyskich spotkań. KNOT spełnia liczne funkcje: warsztatu/manufaktury, kuchni, kawiarni, laboratorium, sceny, teatru, przestrzeni mieszkalnej, dyskoteki, muzeum i archiwum. 

THE KNOT zamieszkuje miasto, zaczyna żyć jego życiem i zmienia w ten sposób zarówno siebie, jak i otoczenie. Ciągła rotacja gości oraz różnorodność scenariuszy użytkowania KNOT-a przełamuje codzienną rutynę i rytuały miejsc, które odwiedzimy. THE KNOT wzbogaca swoją przestrzeń o każdy obiekt, każdy performence, instalację, akcję, spektakl, party, dyskusję, każde spotkanie, prelekcję, warsztat, kolację i inne działania, które odbędą się w jego zasięgu oddziaływania.

Program

Program KNOT-a tworzony jest zawsze myślą o jego zmiennym otoczeniu i różnorodnych użytkownikach. KNOT testuje w praktyce nowe formy sztuki i komunikacji. Nie boi się przy tym ryzyka zawsze związanego z przekraczaniem granic i schodzeniem z utartych ścieżek.

THE KNOT jest nomadyczną anty-instytucją, jego program mutuje i rozwija się w czasie i przestrzeni, jest otwarty na impulsy spoza swojego wnętrza. THE KNOT jest przestrzenią gościnną, otwartą i zapraszającą.

W przeciwieństwie do zwykłego muzeum czy centrum sztuki KNOT nie będzie mógł nic ukryć na swoim zapleczu, w korytarzach biur i magazynów. Z prostego powodu: bo ich nie ma. W KNOC-ie tworzenie miesza się z wystawianiem, codzienne życie ze świętem, uczestnictwo z obserwacją. KNOT działa na żywo, jest miejskim unplugged. Wszyscy, wykonawcy i widzowie, na miejscu i w czasie rzeczywistym, wspólnie przeżywają i działają. Produkcja artystyczna nie powstaje w intymnej atmosferze zamkniętego atelier; proces ten zostaje przeniesiony w publiczne miejsce produkcji: THE KNOT.

Jednak przede wszystkim THE KNOT bada nowatorskie sposoby organizowania przestrzeni publicznej. Jest głosem w dyskusji toczącej się dookoła przyszłości naszych miast i społeczeństw.

Artyści

Do uczestnictwa w projekcie kuratorzy zaprosili szerokie grono artystów, urbanistów, architektów, teoretyków i aktywistów. Tworzą oni załogę THE KNOT, razem z nim lądują w różnych zaułkach miasta, nawiązują kontakt z nową przestrzenią i tubylcami.

Niektórzy artyści z KNOT-em wyruszą na podróż po wszystkich miastach, do których on zawita. Są to nasi Rezydenci, czyli ośmioro artystów towarzyszących projektowi, którzy będą mieli okazję do wypracowywania swoich działań w dłuższej perspektywie czasu i wobec różnych miejsc w naszych trzech miastach. I tak rezydenci tworzą subiektywną dokumentację THE KNOT (Pola Dwurnik, Katharina Koch), otoczkę dyskursywną (h.arta, TAG), eksplorację prywatnych i publicznych Romence'ów (Roman Dziadkiewicz), dbają – w ramach swoich perfomance - o wciągnięcie do działań publiczności (Michelle Teran, Heimo Lattner) oraz o poszerzanie bryły THE KNOT pod kątem formalnym i funkcjonalnym (Kai Schiemenz).

Oprócz rezydentów pracują z nami Towarzysze KNOT-a, czyli szeroka grupa artystów, którzy swoje działania zorganizują wobec kontekstu danego przystanku KNOT-a. Stworzą nową, unikatową pracę na styku KNOT-a i jego tymczasowej lokacji.

Są z nami także Goście KNOT-a, czyli zaproszeni eksperci i artyści, którzy zapewnią bogaty program działań, wystąpień, wykładów, pokazów, dyskusji, warsztatów.

Oprócz tego organizujemy w KNOC-ie pięciodniowe warsztaty urbanistyczne, które w każdym mieście będą rozpracowywać w teorii i praktyce miejscowe problemy urbanistyczne, poszukując nowych rozwiązań i perspektyw. W Warszawie warsztaty odbędą się na Pradze Północ, która obecnie przeżywa znaczącą transformację, a jej kształt i oddziaływanie wciąż pozostaje niepewny.

Tymczasowy Kolektyw Kuratorski THE KNOT to Markus Bader (raumlabor berlin), Oliver Baurhenn (DISK/CTM), Kuba Szreder (kurator niezależny) oraz Raluca Voinea (E-cart.ro), którzy są inicjatorami projektu.